Vyrábíme desky s řízenou impedancí

Jdeme s dobou a zavádíme výrobu desek s řízenou impedancí. Rozvoj elektroniky tlačí technologii desek s řízenou impedancí stále kupředu, čím dál více do běžného standardu a my se tohoto trendu držíme.

Spoje na deskách s řízenou impedancí plní funkci přenašeče signálu z jednoho zařízení do druhého, proto je kladen důraz na to, aby deska byla co nejpřesněji vyleptaná a slisovaná. Pokud je vyrobena co nejpřesněji k požadovaným hodnotám, bude výsledný výrobek fungovat správně.

Typickými oblastmi využití jsou telekomunikace, zpracování video signálu, spotřební elektronika, automobilový průmysl, letecké inženýrství, GPS, radary, barevné tiskárny, počítače, video hry, DVD, telefony apod.

Nejběžnějším příkladem pro přenos signálu je koaxiální kabel, který přenáší signál z domovní televizní antény do televizorů. Jakmile nesplňuje požadovanou impedanci, obraz na televizoru není v požadované kvalitě. U dřívějšího analogového vysílání se říkalo, že má obraz „duchy“.

Podobné příklady můžeme najít na většině desek plošných spojů v podobě jednoduchých vodičů s referenční zemí, diferenciálních párů, koplanárních jednoduchých vodičů nebo koplanárních diferenciálních párů.

Pro zaručení celistvosti signálu u těchto vodičů, zvláště pro rychlé spínání částí s dobou náběhu 1 až 2 ns, musí být dodrženy impedanční charakteristiky v připojených vodičích. Pro tyto charakteristiky může být zaručena tolerance 5 až 10 %.

Požadavky zákazníka na toleranci jsou před výrobou desky s řízenou impedancí zkontrolovány softwarem Orbotech-InStack. Dle výsledků je zvoleno ideální složení vícevrstvé desky, popřípadě jsou provedeny korekce tloušťky jednotlivých spojů.

Finální měření se provádí pomocí zařízení Zmetrix ST600 na výrobním kupónu, který je umístěn v těsné blízkosti požadované DPS.

Vyrábíme desky s řízenou impedancí